Categorie

Data evenimentului:

Foto: Constantin Ciofu

Publicat

Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim a săvârşit sâmbătă, 6 august 2016, Sfânta Liturghie la Mănăstirea Basaraba din judeţul Iaşi. Slujba a fost prilejuită de hramul bisericii mari a aşezării monahale, aflată în construcţie.

Paşii pelerinilor credincioşi şi evlavioşi s-au îndreptat de sărbătoarea Schimbării la Faţă spre Mănăstirea Sângeap-Basaraba din comuna Scobinţi, judeţul Iaşi. Locaşul de închinăciune al aşezării monahale aflat în construcţie şi-a serbat sâmbătă, 6 august 2016, hramul.

Edificiul de pe „Taborul“ ce străjuieşte oraşul Hârlău şi satele învecinate prinde contur, impresionând prin arhitectura deosebită realizată în stil ştefanian. Frumuseţea bisericii reprezintă rodul rugăciunilor micii obşti monahale, păstorită, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, de arhimandritul Gavriil Alexa, stareţul mănăstirii.

Vineri, 5 august 2016, la ceas de seară, în paraclisul mănăstirii a poposit Înaltpreasfinţitul Părinte Serafim, Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, care, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat slujba Privegherii. A doua zi, Înaltpreasfinţia Sa a fost întâmpinat în faţa casei monahale de soborul slujitorilor, iar de aici, în sunet de toacă, s-a mers către altarul de vară, frumos împodobit pentru acest moment. Ierarhul i-a îndemnat pe credincioşi să asculte cu atenţie rugăciunile şi cântările din timpul slujbei. Alături de IPS Serafim au slujit părinţi stareţi şi parohi din mai multe părţi ale Moldovei, la slujbă fiind prezente maicile stareţe din mănăstirile Galata, Copou şi Frumoasa.

În cuvântul de învăţătură adresat cu acest prilej, Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord a făcut referire la semnificaţiile sărbătorii Schimbării la Faţă a Domnului, aducând mulţumiri Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan pentru că a binecuvântat să slujească la Mănăstirea Sângeap-Basaraba. Părintele Mitropolit Serafim a amintit în cuvântul său de pericolul înstrăinării românilor plecaţi în afara graniţelor de tradiţia, limba şi credinţa ortodoxă a poporului român, îndemnând pe toţi să rămână în ţară, chiar dacă se confruntă cu lipsuri materiale. Ierarhul şi-a exprimat bucuria pentru că a slujit Sfânta Liturghie la Sângeap-Basaraba, îndemnând pelerinii să sprijine lucrările de construcţie la biserica din zid.

Arhimandritul Gavriil Alexa a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan pentru că a rânduit ca IPS Serafim să slujească în ziua hramului la Mănăstirea Sângeap-Basaraba şi pentru că l-a delegat la această sărbătoare pe arhimandritul Ioan Harpa, exarhul mănăstirilor din zona Botoşani.